Interaktywna mapa Zielonej Osi Miasta Kutna'
Przejdź do interaktywnej mapy
na mapie zostąły wyświetlone wszystkie punkty dostępne na naszej strnie

Ratusz Miejski
Ratusz w Kutnie – budowla w stylu klasycystycznym zaprojektowana przez Bonifacego Witkowskiego.
Czytaj więcej
Szkoła Realna w Kutnie
W 1905 r. z inicjatywy dr. A. Troczewskiego zawiązał się komitet organizacyjny budowy szkoły średniej. Po otrzymaniu placu na budowę, w marcu 1906 r. rozpoczęły się prace budowlane. W sierpniu 1906 r. szkoła przeszła pod zarząd Polskiej Macierzy Szkolnej. Trudną sytuację finansową uratował hojny dar I. Jasiukowicza – właściciela Chodowa. Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło 2 IX 1907 r. Pierwszym dyrektorem szkoły został S. Chrupczałowski. Niestety po niecałych 4 miesiącach istnienia władze carskie zlikwidowały PMS i szkoła została zamknięta. W latach następnych szkoła działała jako 7-klasowa Szkoła Handlowa i 5-klasowa Szkoła Kupiecka. W 1918 r. w miejsce Szkoły Kupieckiej utworzono ogólnokształcące gimnazjum. W czasie wojny obronnej w 1939 r. mieścił się tu wojskowy szpital, a po II wojnie światowej przez wiele lat I LO im. J.H. Dąbrowskiego, obecnie Zespół Szkół Zawodowych nr 2.
Czytaj więcej
Kościół pw. św. Wawrzyńca
Kościół w obecnym kształcie został zbudowany przez nadbudowanie na starym kościele nowego - większego (stary kościół został następnie rozebrany).
Czytaj więcej
Lodowisko Miejskie
Sezonowe lodowisko zlokalizowane na terenie MOSIRu, (Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kutnie)
Czytaj więcej
Pałac Saski
Kutno w połowie XVIII wieku zostało elementem królewskiego traktu pocztowego. Dwór królewski potrzebował miejsc do noclegu i odpoczynku więc pomiędzy Poznaniem a Warszawą konieczne stało się wystawienie nowych stacji postojowych. 15 stycznia 1750 roku podpisano kontrakt z kasztelanem żmudzkim Józefem Franciszkiem Pacem, na użyczenie w Kutnie gruntów koniecznych do budowy pałacu, za roczną opłatą w wysokości 500 tynfów. Zarządzającym pałacu mianowano bettmeistera Christhilffa Gotlieba Hausiusa.
Czytaj więcej